MDB dövlətləri və qarşılıqlı dəstək strateji, iqtisadi və mədəni perspektivlər
MDB dövlətlərinin birgə fəaliyyəti müxtəlif sahələri əhatə edir — siyasi, iqtisadi, humanitar və mədəni. Prezident İlham Əliyevin çıxışında bu sahələrin hər birində Azərbaycan-Tacikistan və ümumilikdə MDB dövlətləri arasında qarşılıqlı dəstəyin vacibliyi vurğulanmışdır.
MDB çərçivəsində sabitlik və təhlükəsizlik məsələləri əsas prioritetlərdəndir. Regiondakı təhlükəsizlik vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, sərhəd, əməkdaşlıq və qarşılıqlı etibarın artırılması dövlətlər üçün vacibdir. Tacikistan və Azərbaycan arasındakı bu həmrəyliyin genişlənməsi digər MDB dövlətlərinə də nümunədir. Qardaşlıq və dostluq əlaqələri yalnız sözlə deyil, həmçinin iqtisadi və təhlükəsizlik sahələrində faktiki layihələrlə təzahür etməlidir. Tarixi problemlərin aradan qaldırılması, işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası, sərhədlərdə normallaşma və hüquqi-diplomatik təşəbbüslərin güclənməsi regionda sabitliyin təmin olunmasına xidmət edir. Prezident İlham Əliyevin çıxışında Laçın şəhərinin mədəni paytaxt namizədliyi və digər regionlarda keçirilən idman və mədəniyyət tədbirləri təkcə mədəni dəyərlərin canlanması üçün deyil, eyni zamanda iqtisadi fayda potensialının artırılması baxımından vacibdir. Belə tədbirlər turizm, kiçik və orta sahibkarlıq, yerli infrastruktur işləri üçün iş yerləri yaradacaq. MDB dövlətləri arasında ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi, investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması, tranzit və nəqliyyat yollarının optimallaşdırılması strateji məqsədlərdir. Tacikistanla Azərbaycan arasında bu tip iqtisadi təşəbbüslərin inkişaf etdirilməsi, xüsusilə nəqliyyat, enerji və mədəni turizm sahələrində, regionu daha da bağlayar. Mədəniyyət, təhsil və idman sahələri MDB dövlətləri arasında qarşılıqlı anlaşma və dostluq körpüləri rolunu oynayır. III MDB Oyunlarının keçirilməsi, mədəniyyət paytaxtları layihələri, humanitar tədbirlər bu əməkdaşlığın zənginliyini göstərir. Təhsil, mədəni mübadilə proqramları və gənclər arasında əlaqələrin genişləndirilməsi MDB dövlətlərinin gələcək üçün strateji investisiyasıdır. Bu, həm də ölkələrin mənəvi-mədəni təməlinin möhkəmlənməsinə xidmət edir. MDB Dövlət Başçıları Şurasının məhdud tərkibdə iclasında Prezident İlham Əliyevin nitqi MDB dövlətləri arasında qarşılıqlı strateji əməkdaşlığın genişlənməsi üçün vacib istiqamətlər müəyyənləşdirdi. Region üçün sabitlik, millətlər arasında dostluq və qarşılıqlı hörmət, iqtisadiyatda inteqrasiya və mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq bu istiqamətlərdə prioritet olmalıdır. Azərbaycan bu istiqamətdə həm fəal iştirakçı, həm də təşəbbüskar rolunu davam etdirir.